02. 02. 2014-A

  2.12.2014    Alexander Kwaśniewski prevzal záštitu nad konferenciou

Dňa 2.12.2014 sa v priestoroch trnavskej radnice konala významná medzinárodná konferencia na tému postavenia prezidentov v politických systémoch, nad ktorou prevzal záštitu bývalý prezident Poľskej republiky Aleksander Kwaśniewski.

Hlavným organizátorom konferencie bola Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave v spolupráci s Fakultou manažmentu a administrácie v Kielcoch, Katedrou politológie IPS FSV UK v Prahe a s Katedrou politológie FF UPJŠ v Košiciach.

Konferenciu otvoril rektor UCM Dr.h.c. doc. Ing. Jozef Matúš, CSc., mim. prof., po ňom sa prítomným prihovoril i dekan FSV UCM PhDr. Peter Horváth, PhD.. Dekan FSV UCM Peter Horváth informoval, že na konferencii odznejú mnohé zaujímavé príspevky venované tematike postavenia prezidentov, pričom výstupom konferencie bude medzinárodný zborník v dvoch jazykoch. Na konferencii sa osobne zúčastnil a s príspevkom vystúpil aj Aleksander Kwaśniewski. Ako sám povedal o význame a pozícii prezidenta v súčasnosti: ,,Pozícia prezidenta je symbolom nezávislosti, niečoho, čo je dôležité pre ľudí.“ Počas hlavného pléna vystúpil aj doc. Arkadiusz Modrzejewski (z UNIWERSYTET GDAŃSKI) s príspevkom  venujúcim sa prezidentskému obdobiu A. Kwaśniewskemu v rokoch 1995-2005. Následne vystúpil PhDr. Miloš Brunclík, PhD. z Karlovej univerzity v Prahe s príspevkom ,,Prezidentský kabinet v České republice: symptom krize parlamentního režimu? Hlavný panel zakončil prof. Jerzy Jaskiernia z UJK v Kielcoch, ktorý priblížil prezidentský model v Poľsku.

Po hlavnom pléne sa program rozdelil do niekoľkých sekcií zameraných na nasledovné témy:
◾POSTAVENIE A VÝVOJ INŠTITÚCIE PREZIDENTA V POLITICKÝCH SYSTÉMOCH
◾ÚSTAVNÉ A REÁLNE PRÁVOMOCI PREZIDENTA V PODMIENKACH SR (POZÍCIA PREZIDENTA V POLITICKOM SYSTÉME SR)
◾ZMENY V SPÔSOBE VOĽBY PREZIDENTA
◾POLITICKÁ KOMUNIKÁCIA A POLITICKÝ MARKETING V RÁMCI PREZIDENTSKÝCH VOLIEB

Svoje príspevky tu prednieslo množstvo významných autorov venujúcich sa problematike postavenia prezidentov najmä zo Slovenska, Poľska, z Českej republiky, ale aj z Maďarska, či Uzbekistanu.