22. 03. 2011

  22.3.2011    Profesor Dr. Ilpo Tapani Piirainen - Doctor honoris causa

Na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave je čestný doktorát udeľovaný od roku 1999. V oblasti vedy, umenia a kultúry bolo počas týchto dvanástich rokov ocenených trinásť významných osobností z rôznych vedeckých disciplín: matematiky, jazykovedy, histórie, teológie, etnológie, výtvarného umenia, ústavného práva, sociológie a audiovizuálnej a dokumentárnej tvorby z domova aj zo zahraničia. Po prvýkrát bol titul doctor honoris causa udelený Gabrielovi Calvovi zo Spojených štátov amerických. Toto ocenenie tiež prevzal 8. 10. 2002 marketingový guru, Philip Kotler. Kompletný zoznam sa nachádza na web stránke univerzity.

Čestný titul doctor honoris causa je akademický titul udeľovaný osobnosti za významný prínos v oblasti vedy, kultúry a rozvoja spoločnosti. Prvé zmienky o získaní čestného titulu majú svoj pôvod v roku 1478, kedy bol týmto doktorátom ocenený bratranec kráľa Eduarda IV., Lionel Woodvill, exeterský dekan na univerzite v anglickom Oxforde. Tento ceremoniál prerástol v Anglicku do tradície udeľovania čestného titulu v druhej polovici šestnásteho storočia ako súčasť kráľovských návštev v Oxforde alebo Cambridge.
Naposledy, 8. 10. 2008 odovzdávala Fakulta prírodných vied UCM čestný titul doktor honoris causa profesorovi v odbore matematika - obyčajné a parciálne rovnice - Panayiotisovi Siafarikasovi za dlhoročnú vedecko-pedagogickú, vedeckú a organizátorskú prácu vedeckého života ako aj za výchovu mládeže.

Dňa 22. marca o desiatej hodine v historickej budove trnavskej radnice prevezme ocenenie doctor honoris causa na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, profesor Dr. Ilpo Tapani Piirainen z Kiihtelysvaary z Fínska. Prof. Piirainen študoval germanistiku, estetiku, všeobecnú jazykovedu, pedagogiku a anglistiku na univerzitách v Helsinkách (Fínsko), na Westfálskej univerzite v Münstri (Nemecko) a na Karlovej univerzite v Prahe.

Od roku 1989 pôsobil ako člen a v rokoch 2001 - 2006 ako člen predsedníctva Juhonemeckej historickej komisie (Südostdeutsche Historische Kommission), v rokoch 1989 – 1993 predsedal Fínskej kresťanskej spoločnosti v Nemecku (Finnische Kirchliche Arbeit in Deutschland). Od roku 1997 je profesor Piirainen člen korešpondent Ruskej akadémie pedagogických vied (Russische Akademie der Pädagogischen Wissenschaften).

Na Filozofickej fakulte UCM pôsobil profesor Piirainen od r. 2006 do r. 2009 ako riadny profesor na Katedre germanistiky. Prednášky a semináre, ktoré viedol z predmetov: Jazyková kultúra a jej udržiavanie, Jazykovedný seminár, Ortografia nemeckého jazyka, Kontroverzné pojmy v nemeckej lexikológii a Dejiny a kultúra nemecky hovoriacich krajín boli na vysokej úrovni a u študentov veľmi obľúbené. Jeho činnosť nemá len pedagogický charakter, pomáhal budovať knižnicu katedry, podieľal sa aj na príprave doktorandského štúdia. Bol a je oponentom bakalárskych, magisterských, doktorandských, habilitačných a inauguračných prác a je školiteľom v rámci doktorandského štúdia.

Prof. Piirainen uverejnil doposiaľ 26 knižných publikácií, vyše 120 vedeckých štúdií, odborných článkov a vyše 150 recenzií.

Zásluhy profesora Piirainena, ako zahraničného vedca, na rozvoji vedeckého bádania na Slovensku sú mimoriadne a jedinečné. Viac ako 40 rokov sa nepretržite venuje výskumu dejín nemeckého jazyka, kultúry, sociálnej a ekonomickej situácii na Slovensku od neskorého stredoveku po ranný novovek. Neúnavne, cielene, systematicky a s veľkou vedeckou akríbiou skúmal, katalogizoval a triedil nemecky písané literárne pamiatky, analyzoval temer všetky mestské knihy a súdne spisy zo stredovekých miest, ktoré sa nachádzajú v slovenských archívoch. Pritom sa sústreďoval tak na stredoslovenský, východoslovenský, ako aj na západoslovenský región a treba s veľkým uznaním a obdivom konštatovať, že spracoval vyše 13 000 nemeckých textov v archívoch Slovenskej republiky. Mimoriadne plodná a úspešná je jeho spolupráca so slovenskými archivármi, s ktorými spolupracoval na rôznych projektoch, ktoré sám inicioval a aj finančne zabezpečoval, a ktoré sa pretavili do veľkého počtu monografií a desiatok vedeckých štúdií.

Mimoriadne záslužná je práca profesora Piirainena aj na poli slovenskej germanistiky. Aj jeho zásluhou, či už ako oponenta dizertačných, habilitačných a inauguračných prác alebo člena vedeckých grémií, sa slovenská germanistika dostáva do popredia, zorganizoval niekoľko vedeckých podujatí (Münster, SRN) a (Piešťany, SR) o výskume nemeckého jazyka na Slovensku, zaslúžil sa o vydanie viacerých zborníkov, ktoré boli venované otázkam rozvoja germanistiky na Slovensku, angažuje sa aj pri popularizovaní vedeckých podujatí na Slovensku a propaguje Slovensko v zahraničí.
Pri príležitosti 60. jubilea (2001) bolo prof. Piirainenovi udelené najvyššie vyznamenanie Slovenskej akadémie vied – Zlatá medaila Ľudovíta Štúra za mimoriadne zásluhy pri rozvoji vedeckého bádania na Slovensku v oblasti spoločenských vied.
Jeho záslužná práca bola ocenená aj inými vyznamenaniami a oceneniami, o. i. sa stal Čestným členom slovenského spolku pre dejiny (2006), a Ministerstvo vnútra mu udelilo medailu Františka Víťazoslava Sasinku (2003) za mimoriadne zásluhy v rozvoji archívnictva na Slovensku.

Osobnosť profesora Piirainena stelesňuje nielen vedca s mimoriadnym medzinárodným renomé, ale aj vedca, ktorý výrazným spôsobom prispel k rozvoju skúmania dejín, kultúry, jazyka a spoločenských pomerov na Slovensku, zároveň má Slovensko v osobe profesora Piirainena človeka, ktorý má vrúcny a priateľský vzťah k Slovensku a k ľuďom žijúcim v tejto krajine.

Videonahrávku a fotografie z podujatia nájdete tu.