26. 04. 2017

  26.4.2017    Kvapka krvi UCM v Trnave

Dňa 26. apríla 2017 sa konala po dvanásty krát Kvapka krvi UCM. Tradičné darovanie krvi prebieha od roku 2011 v spolupráci s Národnou transfúznou službou Trnava. Na darovaní krvi bol prítomný kolektív pod vedením MUDr. Šišku.

Podujatie prebieha na univerzite pravidelne, na jar a na jeseň počas akademického roka. Hlavný organizátor Mgr.  Ľubo Blišák sa vyjadril pozitívne k účasti darcov: „Teší nás, že darovanie krvi neostáva v úzadí záujmov a aktivít darcov. Opäť k nám zavítali študenti, pedagógovia aj zamestnanci univerzity. Tento krát prišlo 24 záujemcov o darovanie, 19 z nich bolo po konzultácii s lekárom pripustených k darovaniu, z toho boli 4 prvodarcovia. Spolu tak od roku 2011 darovalo krv 414 darcov“.

Organizátori by chceli vyzdvihnúť aj prínos v mnohonásobnom darcovstve. Medzi darcami sa vyskytuje viacero pravidelných darcov. Päťdesiaty raz daroval pedagóg Mgr. Peter Gregorík, PhD. Na jesennom darovaní túto hranicu pokoril zamestnanec univerzity Ing. Jozef Kšiňan. Študent Ján Tyč patrí rovnako medzi pravidelných darcov. Tentokrát sa do darovania zapojil už po desiaty raz: „Darovanie krvi je záslužné a človek sa darovania ozaj nemusí báť. Riadim sa heslom, že človek nikdy nevie kedy ju bude potrebovať a preto sa sem aj rád vraciam.

Tradičnou tvárou počas darovania je aj rektor UCM v Trnave, Dr. h. c. doc. Ing. Jozef Matúš, CSc.,  ktorý osobne prišiel povzbudiť darcov svojou prítomnosťou.