Jozef Pajerský - rozhovor

Keď je práca ako z Cukru.


Cukru production je úspešnou firmou zaoberajúcou sa tvorbou videí. Absolvent FMK UCM Jozef Pajerský vo firme pôsobí ako hlavný kameraman.

Začal si s fotografovaním a dnes sa venuješ videu. Ako si sa k nemu dostal?

Bavíme sa o čase, keď boli digitálne zrkadlovky veľmi drahé a digitálne kompakty neboli ani také kvalitné ako priemerné telefóny dnes. Doma som našiel nevyužívanú zrkadlovku na film. Na začiatku bol prirodzený záujem a zvedavosť ako s týmto fotoaparátom fotiť. Okrem toho sme doma mali aj videokameru, ktorá bola ešte na pásky. Primárne som fotil, no skúšal som tiež tvoriť kamerou. Medzi moje prvé kameramanské počiny patrili reportáže z podujatí u nás vo Voznici. Vtedy ma ale fotenie bavilo viac.

Počas štúdia si začal pracovať v televízii.

Áno, popri škole som pracoval v mestskej televízii v Žarnovici, čo mi dalo cenné zručnosti technického charakteru. Neboli to videá na štýl tých, ktoré dnes točím, ale bola to dôležitá skúsenosť. Keď som prišiel do Cukru, tak som mohol na niečom stavať. Cukru ma však naučilo pozrieť sa na video inak ako v lokálnej televízii.

foto: archív Cukru production, s.r.o.

A dnes si v Cukru production hlavným kameramanom. Aká to bola cesta?

V roku 2014 som začínal ako brigádnik popri škole. Bola to teda cesta, ktorú som si musel „odtočiť“. Neprišiel som ako vyštudovaný kameraman na pozíciu hlavného kameramana. Každý projekt, na ktorom som pracoval ma niečo naučil a kvôli práci som bol ochotný obetovať svoj voľný čas. Pretože ma to bavilo a videl som v tom zmysel. Videl som, že je to možnosť, ako sa niečo naučiť. Nielen z hľadiska profesionálneho rastu, ale aj ľudsky. Pracujem s odborníkmi a ľuďmi, ktorí okrem práce riešia aj vlastné projekty. A to je inšpirujúce.

Odkiaľ berieš neustálu inšpiráciu pre tvorbu?

Ako kameramana ma najviac fascinuje svetlo a to najradšej nachádzam mimo online prostredia. Naživo. V prírode, v meste, v izbe,… Všade. Ak máte to šťastie v živote, že vidíte, tak svetlo je vždy po ruke. Stačí ho vnímať.

„Prezentujeme sa svojou prácou, a tak
nás oslovujú väčšinou klienti,
ktorí vedia, čo majú od nás očakávať.“

 
Ako dlho prebieha tvorba videa?

Video je veľmi široký pojem a jeho hranice sa momentálne posúvajú. Vzniká veľa videí, ktoré sa tvária ako filmy. Mladí tvorcovia sa nazývajú „filmmejkeri“. Niekedy mám pocit, že pojmy film a video sa používajú podľa nálady. Film sa tvorí pokojne aj niekoľko rokov. A video? Pár sekúnd a z mobilu je online. V reklamnom svete sa štandardy na video obsah zvyšujú a tak tých pár sekúnd väčšinou nestačí. Reklamné online videá sa produkciou často blížia skôr ku krátkym filmom. Je zaujímavé sledovať, kam sa to celé posunie.

Aký bol tvoj doteraz najdlhší projekt v Cukru?

Tento rok sme pracovali na projekte, ktorý trval viac ako pol roka. Je to séria krátkych dokumentov, vďaka ktorým sme precestovali časť Európy a spoznali zaujímavé iniciatívy. Takýto typ projektov mám osobne veľmi rád. Môžeš na niečom pracovať dlhodobo, máš priestor preskúmať tému do hĺbky a tak ju aj čo najvhodnejšie uchopiť a zobraziť.

foto: archív Cukru production, s.r.o.

Vo vašich videách je vidieť zaujímavé miesta. Nakrúcate len na Slovensku?

Nie, Cukru sa podarilo získať aj viaceré zákazky v zahraničí. Jedno z nakrúcaní, na ktoré rád spomínam prebiehalo v Írsku, kde sme strávili niekoľko dní vo výrobných halách, ale aj írskej prírode.

Kameruješ radšej podľa vopred detailne pripraveného storyboardu alebo radšej hľadáš a lovíš momenty počas eventu?

Dokážem si užiť, keď príde nejaké zadanie a tam je vopred definované, aké scény máme urobiť. Vtedy je výzva pretaviť očakávania nakreslené na papieri do reality. Na druhej strane, také nakrúcanie eventu, kde vieš len zhruba, čo sa stane a musíš si nájsť ten správny pohľad ako dianie nasnímať, má tiež niečo do seba. To mi pripomína viacej fotografiu, akú mám rád. Je to o tom nájsť iný pohľad, vystihnúť svetlo, vystihnúť moment. Oproti fotke je to však ešte náročnejšie. Nestačí, aby všetko do seba zapadlo v zlomku sekundy. Ono to musí dobre vyzerať o niečo dlhšie, ak z toho chcem postrihať zaujímavé video.

„Cukru ma však naučilo pozrieť sa
na  video inak ako v lokálnej televízii.“

Na čo všetko musíš myslieť ako hlavný kameraman?

Nie je to len o státí za kamerou a nakrútení danej situácie. Je to aj o príprave na nakrúcanie a naštudovaní si danej témy, o nájdení vizuálnych referencií. Prioritnou úlohou kameramana je aj navrhnúť svietenie alebo pripraviť moodboard, prípadne sa podieľať na tvorbe storyboardu. Taktiež, ak je na pľaci viacero kameramanov, tak je za ich výkon zodpovedný hlavný kameraman. Poslednou nakrútenou klapkou však moja práca nekončí, ale naopak, presahuje to až do postprodukcie, kde sa buď osobne venujem gradingu, alebo konzultujem farebné úpravy s editorom.

Príde klient s vlastnou myšlienkou alebo máte voľné ruky?

Klient vždy s niečím príde. Minimálne s tým, že niečo potrebuje. A potom je to už o dialógu a vzájomnom pochopení sa.

Majú klienti aj nesplniteľné požiadavky?

Také neexistujú (smiech). Prezentujeme sa svojou prácou, a tak nás oslovujú väčšinou klienti, ktorí vedia, čo majú od nás očakávať. Objednávajú si nás ako zodpovedných partnerov, na ktorých sa môžu spoľahnúť. Je to presne o tom, ako je firma vnímaná a na základe toho prichádzajú aj nové zákazky.

foto: archív Cukru production, s.r.o.

Takže sa dá povedať, že klienti si hľadajú vás.

Áno, je to tak.

Čím sa podľa teba Cukru odlišuje od ostatných firiem zaoberajúcich sa tvorbou videí?

Cukru funguje od roku 2012. Za ten čas sa médium videa vyvinulo a stále sa vyvíja a firma počas tých rokov realizovala množstvo rôznorodých projektov. To je niekoľko rokov skúseností, na ktorých sa dá stavať.

Nerozmýšľal si niekedy nad tým, že by si sa znova vrátil k foteniu?

Fotke sa venujem vo voľnom čase, baví ma stále, ale neplánujem sa ňou živiť ako fotograf. Nepotrebujem sa k fotke vracať, lebo ona je tu stále so mnou. Aj keď nemám so sebou fotoaparát, tak vidím okolo seba kompozície, ktoré by mohli byť fotkami. Ale, kto by to všetko fotil. Často stačí vnímať.


KTO JE JOZEF PAJERSKÝ

Je absolventom FMK UCM. V Cukru production začal najskôr brigádovať počas štúdia a a od jeho ukončenia tam pracuje. Momentálne zodpovedá za technickú stratégiu firmy, vizuálne spracovanie videí a je tiež hlavným kameramanom. Podieľal sa na väčšine videí vyprodukovaných v Cukru od roku 2014.


Zdroj:
Článok bol publikovaný v univerzitnom časopise ATTELIER - ON LINE vydanie časopisu.

Autorka:
Dominika Petráková

Rozhovor publikovaný:
2018