14. 11. 2013

  14.11.2013    Študentská kvapka krvi UCM

Študentská kvapka krvi UCM (ŠKK UCM), dňa 14.11.2013 odštartovala už svoj piaty ročník na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Humanitnú akciu opätovne zorganizoval absolvent FMK UCM Ľubo Blišák v spolupráci s Národnou transfúznou službou v Trnave. Motto podujatia „Darovaním krvi dávaš = radosť + zdravie + lásku" malo osloviť nielen študentov univerzity, ale aj pracovníkov a pedagógov.

Počas predošlých ročníkov sa podelilo o svoje zdravie 147 darcov s ľuďmi, ktorí ho nemajú na rozdávanie.

O darovanie krvi formou registrácie prejavilo záujem presne 65 darcov.

Ako je zvykom po minulé ročníky, podujatie prišiel podporiť aj rektor univerzity Jozef Matúš, ktorý prišiel poďakovať organizátorom za doterajšiu spoluprácu a vyjadril podporu do ďalšieho obdobia.

Aj takýmto spôsobom univerzita chce vychovávať mladých ľudí a teda viezť ich k pravidelnému darcovstvu, ktoré je určené všetkým potenciálnym a samozrejme pravidelným darcom. Okrem šírenia osvety okolo darovania krvi spájajú organizátori ich aktivity aj s príbuznou oblasťou - s darovaním krvotvorných buniek a kostnej drene.

Tejto ušľachtilej akcie sa zúčastnilo 56 záujemcov z nich napokon darovalo 44. Z tohto celkového počtu bolo 27 prvodarcov. Pre veľký záujem sa využila možnosť prevozu 14 darcov priamo do odberovej stanice NTS Trnava. Konečné výsledky ukazujú, že akcia bola úspešná, nakoľko sa spolu vyzbieralo viac ako 19 litrov krvi.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a veľká vďaka patrí sponzorom Shirtinator a reklamno-grafickému štúdiu Crystal Group, ktorí na pamiatku darcom poskytli vecné dary vo forme limitovanej edície tričiek a taktiež aj spomienkové perá s motívom novembrovej ŠKK.

Prví traja darcovia dostali darčekové predmety od univerzity, ako spomienku na túto humanitnú akciu.

Poslaním Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave je v duchu kresťanských a národných ideálov a v súlade s demokratickými zásadami vychovávať kvalifikovaných odborníkov, ktorí budú schopní úspešne rozvíjať slovenskú kultúru, vedu a vzdelanosť v kontexte európskeho a svetového kultúrneho dedičstva. V súčasnosti má štyri schopné, úspešné fakulty a jeden inštitút s kvalitným pedagogickým, ale i vedeckovýskumným pôsobením.

 

Vo štvrtok 14. novembra 2013 sa na UCM uskutoční Študentská kvapka krvi. Darcovia môžu prísť darovať krv od 9.00 do 10.30 hod. do presklenej zasadačky rektora v budove na Nám. J. Herdu 2. Registrácia na darovanie bude dostupná týždeň pred podujatím.

Krv je najvzácnejšia tekutina. Preto je potrebné neustále vychovávať i povzbudzovať zdravých potenciálnych darcov krvi a viezť ich k pravidelnému darcovstvu. Študentská kvapka krvi UCM je už tradičné podujatie, určené všetkým potenciálnym a pravidelným darcom, študentom, a rovnako aj pracovníkom a pedagógom. Od roku 2010 je nastávajúca ŠKK UCM v poradí piatym podujatím na Univerzite sv. Cyrila a Metoda. Za tento čas sa podelilo 147 darcov o svoje zdravie s ľuďmi, ktorí ho nemali na rozdávanie. Okrem šírenia osvety okolo darovania krvi sa spájajú tieto aktivity aj s príbuznou oblasťou –  s darovaním krvotvorných buniek a kostnej drene. Aj vďaka tejto spolupráci sa niekoľko dobrovoľníkov stalo súčasťou Národného registra darcov kostnej drene. Príďte pomôcť ľuďom v núdzi. Organizátori ŠKK UCM vás srdečne pozývajú na ďalšiu Študentskú kvapku krvi UCM.

Základné informácie:
Všetky potrebné informácie sú dostupné na FB stránke .

Registrácia záujemcov o darovanie bude prebiehať prostredníctvom registračného formulára, ten oficiálne spúšťame týždeň pred darovaním. Prostredníctvom neho môžeme vopred odhadnúť účasť darcov a koordinovať ho s NTS Trnava.

Vypĺňanie zdravotných dotazníkov na mieste bude prebiehať od 8.00 do 10.00 hod.
(Predpokladaný príchod výjazdového tímu NTS bude medzi 7.30 a 8.00 hod.).

Ďalšie dôležité informácie:
Dávame do pozornosti, aby študenti nechodili nalačno. Nejde o klasický odber do skúmavky, určený na zhodnotenie zdravotného stavu. Darca musí prísť najedený s dostatkom energie. Večer pred darovaním a ráno sa odporúča ľahká strava bez mastných, údených a mliečnych výrobkov.

Darca má piť dostatok tekutín a cítiť sa zdravo. Ráno je potrebné vypiť zvýšené množstvo tekutín, najlepšie minerálnej vody alebo nesladeného čaju (aspoň 0,5 – 1 liter). Ideálne je začať už večer pred spaním 1 – 2 pohármi vody navyše. Nepodceňujte zavodnenie organizmu. Dodatočný príjem tekutín bude zabezpečený na mieste.

Po odbere sa neodporúčajú športové aktivity, nadmerná fyzická záťaž či pitie alkoholických nápojov vo zvýšenej miere.

Kto môže darovať krv?

◾každý vo veku od 18 – 60 rokov,
◾váži viac ako 50 kg,
◾nemal posledné 2 týždne hnačky ani horúčky,
◾je aspoň 3 týždne od posledného užitia antibiotík,
◾je aspoň 48 hodín po očkovaní,
◾počas posledných 6 mesiacov nebol operovaný, tetovaný, nepodstúpil akupunktúru, piercing,
◾nemá v čase odberu prejavy alergie a v dňoch pred odberom neužíva antihistaminiká,
◾neprekonal infekčnú žltačku typu B a C a nie je jej nosičom,
◾nie je nositeľom HIV a nemal kontakt s HIV pozitívnou osobou,
◾nie je závislý od drog, alkoholu a iných návykových látok
◾ženy môžu darovať krv po skončení menštruácie a najskôr 6 mesiacov po pôrode, ukončení tehotenstva alebo dojčenia.

Proces darovania a ďalšie informácie k zdravotnému stavu:

◾každý darca má byť pred samotným aktom darovania dobre zavodnený a nesmie prísť nalačno,
◾po príchode vyplní darca dotazník o zdravotnom stave,
◾nasleduje zaevidovanie darcu v evidencii,
◾kapilárny (kvapôčkový) odber krvi, určený na rýchle vyšetrenie,
◾prebratie aktuálneho zdravotného stavu s lekárom, zodpovedanie na prípadné otázky,
◾pokiaľ sú výsledky v norme, nasleduje samotný odber do sterilných vakov.

Ďalšie informácie:

◾neodporúča sa prísť po zvýšenej fyzickej, či psychickej záťaži,
◾so sebou si prineste – občiansky preukaz, preukaz poistenca, prípadne preukaz darcu krvi.

Čas a miesto konania: 14. november 2013 (štvrtok), budova UCM – Námestie Jozefa Herdu 2; Presklená zasadačka rektora; od 8.00 – 10.30 hod.