Systematická filozofia (PhD.)
- Študijný odbor: filozofia
- Forma štúdia: DENNÁ alebo EXTERNÁ
- Stupeň štúdia: 3., doktorandský
- Dĺžka štúdia: 3 roky DENNÁ/EXTERNÁ formu
- Vyučovací jazyk: slovenčina, angličtina
Vzdelávacie ciele a výstupy študijného programu V doktorandskom stupni vzdelávania je identifikovaných niekoľko cieľov vzdelávania:
-
1. Nadobudnúť rozsiahle a vyprofilované odborné a metodologické vedomosti o prioritách, ktoré sú potrebné pre rozvoj viacerých oblastí odboru filozofia a aplikovať ich na riešenie teoretických i praktických problémov.
-
2. Získať zručnosť tvorivo reflektovať, navrhovať, overovať a implementovať nové výskumné a pracovné postupy. Prakticky ovládať zvolené bádateľské metódy a používať ich pri hľadaní nových postupov, pri analýze relevantných detailov a dôležitých interdisciplinárnych väzieb.
-
3. Osvojiť si schopnosť nezávislého, tvorivého, kritického a analytického myslenia, ktoré sa dá aplikovať v nepredvídateľných a meniacich sa podmienkach vedeckého výskumu a spoločenskej praxe. Samostatne prezentovať vlastné výsledky výskumu, vývoja a praxe pred odbornou komunitou doma aj v zahraničí.
-
4. Pripraviť sa na pôsobenie v príslušnom vednom odbore v akademických inštitúciách alebo organizáciách tohto typu či iných spoločenskovedných inštitúciách.
Výstupy vzdelávania v kategóriách:
-
1. Vedomosti: absolvent má rozsiahle a vyprofilované odborné i metodologické vedomosti o prioritách, ktoré sú potrebné pre rozvoj viacerých oblastí odboru. Disponuje odbornými vedomosťami zo svojej vybranej oblasti výskumu na úrovni súčasného stupňa jej rozvoja, ktoré mu slúžia ako základ pre uskutočňovanie výskumu, vývoja a vytvárania nových poznatkov a projektov.
-
2. Zručnosti: absolvent bude disponovať intelektuálnymi zručnosťami v oblasti analytického, kritického a koncepčného myslenia, ktoré je schopný aplikovať v nepredvídateľných a meniacich sa podmienkach vedeckého výskumu a spoločenskej praxe. Má prehĺbené zručnosti v oblasti vedenia vedeckej diskusie a polemiky, pri tvorbe vedeckého textu v oblasti filozofie a humanitných vied. Dokáže aplikovať kritické myslenie pri analýze textov iných autorov a pri tvorbe vlastných vedeckých textov.
-
3. Profesijné kompetencie: absolvent bude mať rozvinuté kompetencie – identifikovať a samostatne riešiť vedecké problémy, – interdisciplinárne prepájať poznatky z filozofie s inými vedeckými disciplínami, – efektívne a kriticky pracovať s textovými informačnými zdrojmi, – uvažovať v logických súvislostiach, samostatne myslieť a prezentovať vlastné výsledky výskumu, vývoja a praxe pred odbornou komunitou a kriticky zhodnotiť výsledky iných vedcov.
-
4. Prenositeľné kompetencie: absolvent bude mať rozvinuté komunikačné schopnosti v ústnom a písomnom prejave, organizačné zručnosti, digitálne zručnosti, kreativitu, interpersonálne schopnosti, mentorské schopnosti, metakognitívne schopnosti a uvažovanie v súvislostiach, bude schopný pracovať v tíme a s tímom, zvládať záťažové situácie, disponovať jazykovými kompetenciami v materinskom, ako aj v cudzom jazyku.
Absolventi 3. stupňa študijného programu systematická filozofia sú spôsobilí vykonávať povolania zodpovedajúce činnosti samostatného alebo tímového vedeckého, pedagogického a tvorivého pracovníka:
-
pracovník/vedúci pracovník v spoločenskovedne orientovaných výskumných organizáciách a inštitúciách,
-
vysokoškolský učiteľ/výskumný pracovník vo vzdelávacích inštitúciách vysokoškolského typu,
-
výskumný pracovník vo vzdelávacích inštitúciách nevysokoškolského typu,
-
pracovník vo vládnych a mimovládnych expertných komisiách,
-
pracovník vo vládnych a mimovládnych humanitne orientovaných inštitúciách a organizáciách,
-
pracovník v organizáciách a inštitúciách tretieho sektora,
-
pracovník v inštitúciách zaoberajúcich sa empirickou identifikáciou stavu spoločnosti (napr. výskumom verejnej mienky),
-
pracovník/projektový manažér v kultúrno-spoločenských inštitúciách, nadáciách, občianskych združeniach,
-
pracovník/vedúci pracovník v redakciách vedeckých, odborných a spoločenských časopisov,
-
pracovník vo vydavateľstvách vedeckej (odbornej, spoločenskovednej) literatúry,
-
pracovník/vedúci pracovník v politických inštitúciách,
-
pracovník/vedúci pracovník v štátnej správe (oblasť ľudských zdrojov),
-
pracovník/vedúci pracovník v masmédiách.
Náš doktorandský študijný program systematickej filozofie je zostavený tak, aby študentom umožnil čo najlepšiu prípravu na výkon vyššie zadefinovaných činností. Z tohto dôvodu kladieme zvýšený dôraz na rozvoj analytického a kritického myslenia a na rozvoj schopnosti aktívneho porozumenia textu a rozvoj pisateľských zručností študentov. Hlavná pozornosť je sústredená na rozvíjanie vedeckých a expertíznych zručností doktorandov, na ich publikačnú činnosť, zahraničné aktivity (stáže, štipendiá, účasť na konferenciách) a celkový akademický rast. Filozofia (systematická filozofia) je zväčša chápaná ako teoretická disciplína, no má aj svoj nenahraditeľný praktický, aplikačný rozmer. Vo svojich dizertačných prácach riešia doktorandi našej katedry vysoko odborné teoretické problémy súčasnej systematickej filozofie a taktiež témy, ktoré majú svoj praktický, aplikačný rozmer – samozrejme, nestrácajú ani tu zo zreteľa vedeckú striktnosť – a korešpondujú s aktuálnymi problémami modernej spoločnosti.
Podmienky prijatia pre DENNÚ a EXTERNÚ formu štúdia.
Prijímacie konanie na doktorandské štúdium sa realizuje podľa § 5 Podmienky prijatia uchádzača na štúdium v rámci Internej smernice 2/2014 Organizácia doktorandského štúdia na FF UCM v Trnave a podľa podmienok stanovených v § 54 zákona č. 131/2002 Z. z. Fakulta oboznamuje o podmienkach prijatia na štúdium všetkých uchádzačov v zákonom stanovenej lehote prostredníctvom zverejnenia oznamu o prijímacom konaní na webovej stránke FF UCM v kategórii doktorandské štúdium. Zverejňovanie prijímacieho konania je diferencované podľa jednotlivých študijných programov. Medzi základné podmienky prijatia uchádzača na doktorandské štúdium na FF UCM patrí:
a) ukončené magisterské štúdium v danom alebo príbuznom študijnom odbore,
b) vedecká a pedagogická aktivita v odbore,
c) úspešné absolvovanie prijímacej skúšky.
O štúdium môžu žiadať absolventi domácich alebo zahraničných vysokých škôl po ukončení magisterského štúdia v danom alebo príbuznom odbore. Pri výberovom konaní budú uprednostnení absolventi, ktorí sa počas predchádzajúceho štúdia zapájali do študentských vedeckých aktivít. Uchádzači sa prihlasujú na vypísané témy, ktoré sú zverejnené na webovej stránke Katedry filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM.
Prijímacie konanie v študijnom programe systematická filozofia má charakter výberového konania, ktoré prebieha formou rozhovoru, kde uchádzač prezentuje svoje motívy, predpoklady na štúdium, projekt dizertačnej práce, ako aj znalosti cudzieho jazyka. Uchádzač o štúdium si vyberie z vopred vypísaných okruhov tém alebo si po konzultácii s katedrou navrhne vlastnú tému dizertačnej práce. Na prijímaciu skúšku prinesie podrobne spracovaný projekt dizertačnej práce, zoznam preštudovanej literatúry z odboru, prehľad vlastnej publikačnej činnosti. Prijímacia komisia má najmenej päť členov. Predsedu a členov prijímacej komisie vymenúva na návrh odborovej komisie dekan. Ak ide o prijímacie konanie uchádzača na tému, ktorú vypísala externá vzdelávacia inštitúcia, je členom prijímacej komisie aj zástupca tejto inštitúcie. Komisia je uznášaniaschopná pri nadpolovičnej účasti všetkých jej členov; v prípade rovnosti hlasov má predseda komisie rozhodujúci hlas. Prijímacia komisia hodnotí výsledok prijímacej skúšky na neverejnom zasadaní.
Cieľom prijímacej skúšky je zistenie predpokladov uchádzača na samostatnú tvorivú činnosť v oblasti vedy a techniky v študijnom programe systematická filozofia, ako aj zistenie zodpovedajúcej úrovne odborných znalostí žiadateľa. Komisia pri prijímacej skúške hodnotí úroveň spracovania projektu dizertačnej práce, schopnosť uchádzača odpovedať na otázky komisie, predpoklady pre vedeckú činnosť a úroveň jazykových schopností uchádzačov. Uchádzač sa stáva študentom doktorandského štúdia po úspešnom absolvovaní výberového konania a po zápise na doktorandské štúdium na základe prijímacieho dekrétu dekana fakulty.
Prijímacie konanie na FF UCM sa pre uchádzača o štúdium začína doručením jeho písomnej prihlášky na štúdium. Uskutočňuje sa v súlade so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 56 až 58. Proces prijímacieho konania umožní uchádzačovi, ktorý preukáže splnenie určených podmienok prijatia na štúdium, stať sa študentom zvoleného študijného programu. Uchádzač, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium.
Spôsob prijímania sa riadi taktiež podľa všeobecných podmienok schválených akademickým senátom fakulty na príslušný akademický rok, pričom tieto podmienky musia byť zverejnené spolu s ponukou študijných programov a plánovaným počtom prijatých uchádzačov v zákonom stanovenej lehote prostredníctvom zverejnenia oznamu o prijímacom konaní na webovej stránke FF UCM.
O výsledkoch prijímacieho konania na štúdium v doktorandských študijných programoch sú uchádzači informovaní písomne alebo elektronicky. O zaradení uchádzača na štúdium v doktorandskom študijnom programe rozhoduje dekan FF UCM na základe výsledku prijímacej skúšky a odporúčania prijímacej komisie. V rozhodnutí o prijatí na doktorandské štúdium je uvedená téma vybranej dizertačnej práce a úplné meno školiteľa.
Prijímacie konanie na FF UCM sa realizuje v intenciách univerzitnej smernice Poriadok prijímacieho konania.
A taktiež podľa Internej smernice 2/2014 Organizácia doktorandského štúdia na FF UCM v Trnave.
Máte otázky k študijnému programu? Opýtajte sa jeho hlavného garanta
prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD.
peter.sykora@ucm.sk