Verejná politika a verejná správa (PhD.)
- Študijný odbor: politické vedy
- Forma štúdia: DENNÁ alebo EXTERNÁ
- Stupeň štúdia: 3., doktorandský
- Dĺžka štúdia: pre DENNÚ formu 3 roky/ pre EXTERNÚ formu 4 roky
- Vyučovací jazyk: angličtina a slovenčina
Absolvent/ka študijného programu Verejná politika a verejná správa na treťom stupni vysokoškolského štúdia získa širokú škálu teoretických poznatkov, a to nielen z daného odboru, ale aj z príbuzných odborov a súvisiacich multidisciplinárnych oblastí. Toto poznanie je nevyhnutným predpokladom pre spôsobilosť absolventa/ky svojim osobným vedeckým prínosom formulovať tendencie ďalšieho rozvíjania verejnej politiky a verejnej správy a ich zložiek (súčastí) v intenciách spoločensko-politického, ekonomického a spoločensko-sociálneho rozvoja Slovenskej republiky, a to pri využití poznatkov a skúseností z iných krajín Európskej únie. Absolvent/ka si osvojí analytické myslenie a naučí sa ovládať vedecké spôsoby získavania a interpretácie najnovších poznatkov vo verejnej politike a verejnej správe a v oblastiach vedných disciplín bezprostredne s nimi súvisiacich: politológia, regionálny rozvoj, sociológia, právo, ekonómia, ekonomika a ich vzájomné súvislosti, dokáže vykonávať ich kritickú analýzu a aplikovať ich v praxi so znalosťou výberu alternatívnych riešení. Absolvent/ka spozná najnovšie teórie a vedecké poznatky z oblasti verejnej politiky a verejnej správy ako aj z vyššie uvádzaných ostatných vedných disciplín a je schopný/á na základe relevantnej analýzy situácie navrhnúť vlastné riešenia v praxi indikovaných problémov. Na základe získaných poznatkov z riešenia modelových štúdií viažucich sa k aktuálnym problémom a výzvam vo sfére života verejného je absolvent/ka schopný/á čeliť kritickým, preňho/pre ňu doposiaľ neznámym situáciám a viesť konštruktívny dialóg s odbornou verejnosťou. Absolvent/ka získa vedomosti o zásadách vedeckej práce a aplikácii vedeckých poznatkov do praxe, o spôsobe prezentácie vedeckých poznatkov v kontexte rozvoja verejnej politiky a verejnej správy ako samostatnej vednej disciplíny. Absolvent/ka sa oboznámi s metodológiou vedeckej práce, získa najnovšie poznatky o súčasnom stave vedeckého poznania a samostatnou vedecko-výskumnou prácou prispieva k rozšíreniu aktuálnej úrovne vedeckého poznania v teórii a praxi verejnej politiky a verejnej správy.
Teoretické vedomosti
Absolvent/ka doktorandského študijného programu Verejná politika a verejná správa ovláda teóriu a dejiny vlastného odboru a študijného programu, ovláda teoretické a metodologické aspekty viažuce sa k verejnej politike a verejnej správe, ako aj k súvisiacim odborom (ekonomika a ekonómia, právo, politológia, sociológia, regionálny rozvoj). Absolvent/ka doktorandského študijného programu Verejná politika a verejná správa je zároveň schopný/á orientovať sa v širokom spoločensko-vednom základe a má prehľad o súčasných trendoch odborne diskutovaných na domácich, ale aj celosvetových vedeckých fórach, v súvislosti s rozvojom odbornej teórie i vedeckých postupov v kontexte aktuálnych výziev verejnej politiky a verejnej správy. Absolvent/ka na vysokej úrovni ovláda metodologickú stránku spracovania vedeckej práce a je samostatne schopný/á definovať rešerš najnovších poznatkov v ním vymedzených vedných oblastiach, je zdatný/á v identifikovaní výskumných problémov, cieľov ako aj vo formovaní a overovaní vedeckých hypotéz, ovláda jednotlivé deskriptívne, analytické, interpretačné a iné súvisiace výskumné metódy využívané v odbore a príbuzných odboroch, ktoré vie adekvátnym spôsobom aplikovať a uplatňovať pri skúmaní danej problematiky, pričom má schopnosť medziodborovo pracovať.
Praktické schopnosti a zručnosti
Absolvent/ka 3. stupňa vysokoškolského štúdia študijného programu Verejná politika a verejná správa získa východiskové vedomosti a znalosti v rozsahu a úrovni adekvátnej k stupňu štúdia podľa Kvalifikačného rámca v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania. Tento základ u absolventa/ky determinuje pripravenosť k analytickým úlohám v agende vecí verejných a organizácií v tejto sfére pôsobiacich, za garancie poznania politického, právneho, ekonomického, spoločenského i administratívneho priestoru v rámci Slovenskej republiky ako aj Európy. Absolvent/ka je schopný/á viesť výskumné kolektívy, je spôsobilý/á vyučovať špecializované predmety na vysokej škole, vie selektovať, tematizovať a pomenovať aktuálne výskumné problémy a nachádzať konštruktívne riešenia.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti
Absolvovaním doktorandského študijného programu Verejná politika a verejná správa študent/ka získa schopnosť tímovej práce a zdokonalí svoje komunikačné techniky, keďže súčasťou študijného programu je aj predpokladaná účasť na odborných študentských podujatiach, vedeckých konferenciách, diskusiách a workshopoch. Absolvent/ka študijného programu je schopný/á komunikovať na domácich i medzinárodných fórach využitím odborného jazyka na úrovni písomnej i ústnej, pričom rozvíja zároveň svoju schopnosť komunikovať vo svetovo uznávanom jazyku – anglickom, osvojením si pojmoslovia vzťahujúceho sa k obsahu štúdia. Absolvent/ka preukazuje finančnú, ekonomickú a mediálnu gramotnosť. Absolvent/ka je spôsobilý/á kooperácie a organizácie práce v pracovných skupinách, dokáže spolupracovať a prijímať rozhodnutia, je schopný/á kreatívne a pružne myslieť, je schopný/á analyzovať potreby, identifikovať a pomenovať problémy, navrhovať riešenia založené na relevantnej práci s informáciami, dokáže vytvárať, realizovať, monitorovať a vyhodnocovať jednotlivé zložky verejnej politiky, je schopný/á uskutočňovať empirický výskum a interpretovať jeho výsledky a aplikovať odporúčania výskumu v praxi. Absolvent/ka je pripravený/á na chápanie interdisciplinárnych súvislostí fungovania moderných systémov verejnej správy a vníma neustálu potrebu rozvoja a dynamiky teórie verejnej politiky vnímanej ako samostatnej modernej vednej disciplíny. Absolvent/ka si počas štúdia osvojil/a zásady vedeckej práce so schopnosťou aplikovania výsledkov výskumu do praxe, metódy vedeckého formulovania problémov, etické princípy a zásady vedeckej činnosti, schopnosť vedecky tvoriť a prinášať nové myšlienky a zároveň schopnosť prezentovať výsledky vlastnej a kolektívnej bádateľskej činnosti doma ako aj v zahraničí.
Ciele vzdelávania Výučba poslucháčov v študijnom programe Verejná politika a verejná správa v 3. stupni štúdia sa zameriava na rozvoj samostatného vedeckého myslenia, ktorého súčasťou je zvládnutie výskumných metód v tomto odbore. Doktorand sa učí vedecky reflektovať nové fenomény verejnej politiky a verejnej správy v multidisciplinárnom kontexte súvisiacich vedných odborov – ekonómie, politológie, ekonomiky, práva, sociológie a pod. Doktorand si hlbšie osvojí a vo vlastnom výskume uplatní poznatkové a metodologické jadro teórie predmetných oblastí a súvisiacich vedných disciplín, zorientuje sa v najnovšej teoretickej a výskumnej problematike, čo mu umožní zúčastniť sa na riešení vedecko-výskumných projektov a prezentovať ním vyvodené závery a inovatívne poznatky odbornej verejnosti.
Doktorandské štúdium pozostáva zo študijnej, vedeckej a pedagogickej časti. Doktorand v zmysle metodologickej reflexie:
- Osvojí si teóriu verejnej politiky a verejnej správy a všetky jej základné oblasti výskumu (výskum inštitúcií, výskum obsahov, výskum účinkov).
- Získa prehľad o najnovších poznatkoch, hypotézach, konceptoch, problémoch a nevyriešených otázkach v oblasti verejnej politiky a verejnej správy.
- Bude poznať pozíciu verejnej politiky a verejnej správy v systéme vied, preukáže znalosť problematiky interdisciplinárneho výskumu a oboznámi sa s jednotlivými analytickými, interpretačnými a inými výskumnými metódami svojho odboru a príbuzných odborov, rovnako ako so spôsobom ich využitia.
- Osvojí si zručnosť kritického myslenia, bude schopný pomenovať a tematizovať aktuálne problémy a sám nachádzať tvorivé riešenia.
- Naznačený všeobecný cieľ študijného programu, nadobudnuté poznatky, metódy, metodické a tvorivé zručnosti uplatňuje v procese tvorby dizertačnej práce a s ňou súvisiaceho výskumu a riešení.
- Stane sa odborníkom na problematiku teórie verejnej politiky a verejnej správy s predpokladom ďalšieho vedeckého rastu v ním preferovanej oblasti skúmania.
Kvalifikácie študentov, ktoré znamenajú ukončenie tretieho cyklu kvalifikačného rámca Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania, a to:
- Študent/ka preukazuje systematické porozumenie študijného odboru a má osvojené zručnosti a metódy vedeckého výskumu spojené s odborom zodpovedajúce súčasnému stavu poznania v odbore;
- Študent/ka preukazuje schopnosť koncipovať, konštruovať, realizovať a upravovať podstatnú časť výskumu s vedeckou integritou;
- Študent/ka prispieva pôvodným výskumom k rozšíreniu hraníc vedeckého poznania prostredníctvom realizácie rozsiahleho súboru prác, z ktorých niektoré sú hodné recenzného publikovania na národnej alebo medzinárodnej úrovni;
- Študent/ka je schopný/á kritickej analýzy, hodnotenia a syntézy nových a zložitých konceptov;
- Študent/ka dokáže komunikovať s kolegami, širšou vedeckou komunitou aj laickou verejnosťou svoju oblasť expertízy.
- Odborný pracovník štátnej správy v jednotlivých sektorových politikách
- Odborný pracovník komunálnej samosprávy v jednotlivých sektorových politikách
- Odborný pracovník regionálnej samosprávy v jednotlivých sektorových politikách
- Štátny a hlavný štátny radca v jednotlivých sektorových politikách
- Špecialista v oblasti parlamentnej a vládnej agendy
- Špecialista (manažér) pre metodiku fondov EÚ
- Hlavný kontrolór v orgánoch samosprávy
- Špecialista pre oblasť výskumu a vývoja
- Špecialista vo vedeckovýskumných a pedagogických inštitúciách
- Špecialista pre regionálny rozvoj a rozvoj vidieka
- Odborný asistent vysokej školy
- Generálny štátny radca
- Riadiaci pracovník (manažér) výskumu a vývoja
- Špecialista v oblasti rozvoja vedy, výskumu a inovácií.
Podmienky prijatia pre DENNÚ a EXTERNÚ formu štúdia.
Podmienky prijatia na doktorandské študijné programy:
O prijatie na štúdium môžu žiadať absolventi domácich alebo zahraničných vysokých škôl, ktorí majú ukončené magisterské alebo inžinierske štúdium. Pre doktorandské štúdium je súčasťou prihlášky overený vysokoškolský diplom, vysvedčenie zo štátnej skúšky, stručný životopis spolu so súpisom publikovaných i nepublikovaných prác, doklad o absolvovanej praxi (nie je povinné), potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie a projekt dizertačnej práce. Uchádzači sa prihlasujú na témy vypísané fakultou. Pri prijímaní na doktorandské štúdium bude prebiehať prijímacie konanie, kde uchádzač prezentuje svoje motívy a predpoklady na štúdium. Základným predpokladom pre prijatie uchádzača na tretí stupeň vysokoškolského štúdia je prezentácia a obhajoba dizertačného projektu, ktorého úspešnosť posúdi komisia pre prijímanie na doktorandské štúdium podľa ustanovení Smernice o doktorandskom štúdiu UCM v Trnave.
U uchádzačov, ktorí sú absolventmi UCM sa nevyžadujú overené kópie vysokoškolského diplomu a vysvedčenia o štátnej skúške, kópie môžu byť aj neoverené.
Prijímacie konanie má charakter výberového konania, a to formou rozhovoru, kde uchádzač prezentuje svoje motívy, predpoklady na štúdium, projekt dizertačnej práce ako aj znalosti cudzieho jazyka. Uchádzač sa stáva študentom doktorandského štúdia po úspešnom absolvovaní výberového konania a po zápise na doktorandské štúdium na základe prijímacieho dekrétu dekana fakulty.
Máte otázky k študijnému programu? Opýtajte sa jeho hlavného garanta
prof. Valeriu Mosneaga, DrSc.
valeriu.mosneaga@ucm.sk