Mediálne obrazy migrácie: Kritická reflexia problému sociálneho zneuznania migrantov v Slovenskej republike
Kód projektu: 09I01-03-V04-00372
Kód výzvy: 09I01-03-V04
Oblasť: Veda, výskum, inovácie
Komponent: Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky
Opatrenie: Excelentná veda
Vykonávateľ: Úrad vlády Slovenskej republiky
Sprostredkovateľ: Výskumná agentúra
Žiadateľ: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Cieľ projektu: Cieľom projektu je prostredníctvom systematickej analýzy identifikovať, ako sú migračné vlny prezentované a diskutované v médiách. Projekt sa zameriava na skúmanie, ako rôzne médiá (noviny, televízia, online platformy) prezentujú migračné vlny, a to nielen z hľadiska faktov, ale aj z hľadiska emocionálnej a hodnotovej dimenzie. Sociálnu dynamiku a reakcie na migračné vlny je možné analyzovať rovnako z pohľadu sociálneho uznania a teórií, ktoré sú vo filozofickom a mediálnom diskurze ustálené. Taktiež treba mať na pamäti otázky interkultúrneho dialógu a nemožno zabúdať na to, ako sú migranti (utečenci) a migračné súvislosti vnímané a hodnotené spoločnosťou, rôznymi skupinami a jednotlivcami. Je potrebné venovať sa diskurzom o kultúrnej rozmanitosti, ekonomickej integrácii, vplyvu na pracovný trh a ďalším aspektom, ktoré sú spojené s migráciou. Projekt sa orientuje na kvantitatívnu analýzu článkov, reportáží a komentárov týkajúcich sa migračných tém, ako aj na kvalitatívne prístupy (napríklad rozhovory so žurnalistami, analytikmi a migrantmi samotnými). Cieľom je identifikovať vzory, stereotypy a rôzne aspekty rámcov, ako sa tieto udalosti prezentujú, a taktiež analyzovať ich vplyv na vnímanie a postavenie migrantov v spoločnosti.
Výška poskytnutého príspevku: 109 757,40 €
Obdobie realizácie projektu: 07/2024 - 06/2026
Stručná anotácia projektu: Projekt sa zameriava na tému mediálnych obrazov migrácie a kritickú reflexiu problému sociálneho zneuznania migrantov v Slovenskej republike. Problém migrácie nás sprevádza už niekoľko rokov, pričom ten najaktuálnejší súvisí s Ukrajinou a prináša so sebou viaceré multidisciplinárne otázky. Samotná idea sociálneho uznania a boj o uznanie sa stali významným fenoménom v modernej spoločnosti, ktorý zmietol tradičné spoločenské hierarchické štruktúry. Pojem uznania je vhodným teoretickým nástrojom pre interpretáciu a riešenie spletitých kultúrnych, sociálnych, strategických a politických fenoménov našej doby, ktoré ponúkajú normatívne zdôvodnenie nárokov vznášaných na rešpektovanie odlišností. Prechod od tolerancie k uznaniu predstavuje prechod od požiadavky „nevšímať si rozdiely“ k požiadavke „všímať si ich“. Cieľom projektu je prostredníctvom systematickej analýzy identifikovať, ako sú migračné vlny prezentované a diskutované v médiách. Projekt sa zameriava na skúmanie, ako rôzne médiá prezentujú migračné vlny, a to nielen z hľadiska faktov, ale aj z hľadiska emocionálnej a hodnotovej dimenzie s dôrazom poskytnúť normatívne východiská v rámci spoločnosti.