Article Header Image

Ako sa študuje v zahraničí? Lithuania Business College

Laura, prváčka na magisterskom stupni štúdia marketingovej komunikácie na FMK, sa rozhodla prežiť jeden semester v Litve štúdiom odboru smart management.

Hlavnou motiváciou Laury ísť na Erasmus bol osobnostný rozvoj. „Chcela som vystúpiť z komfortnej zóny, mať pol roka pre seba, venovať sa viac zdravému životnému štýlu, na čo som pri stereotype na Slovensku zabúdala,“ hovorí Laura. Na Erasme tiež hľadala príležitosť, ako sa zlepšiť v angličtine, spoznať nových ľudí a novú kultúru. Všetky tieto ciele sa jej aj podarilo dokonca aj naplniť. „Samotné štúdium ma až tak nemotivovalo, FMK mi dalo za tie roky dosť,” usmieva sa Laura.

Laura pripomína, že na škole nebola žiadna iná osoba zo Slovenska, čo ju nútilo neustále komunikovať v angličtine. „To mi výrazne zlepšilo schopnosti v anglickom jazyku,“ dodáva.

Medzi nezabudnuteľné zážitky patrí návšteva alpaka farmy v mínusových teplotách a piknik na pláži s ukrajinskými kamarátkami počas príchodu jari. Cestovanie je podľa Laury jednou z výhod Erasmus programu: „Asi partia 10 študentov sme spoločne leteli na pár dní do Osla. To bolo tiež skvelé!“

Aj keď pobyt priniesol množstvo pozitívnych zážitkov, nevyhla sa ani výzvam. Laura opisuje, ako ju nikto nepripravil na pocit prázdnoty, ktorý zažila počas prvých dní v cudzine. „Prvé dni mi bolo naozaj smutno. Pominulo to až, keď som spoznala miesta, kde pravidelne chodievam a ľudí, s ktorými sa stretávam,“ spomína Laura.

Aj keď sa stretla s niekoľkými výzvami, celková skúsenosť jej poskytla nový pohľad na život a nové príležitosti, napríklad sa začala učiť ukrajinčinu. Aj to je jedna zo skvelých vlastností Erasmu - neustále učenie sa rozširovanie obzorov.

Autorka: Mgr. Magdaléna Švecová, PhD.


O autorovi:

Mgr. Andrej Brník, PhD.
Mgr. Andrej Brník, PhD.

Ako prorektor je zodpovedný za domáce, či zahraničné projekty a komunikáciu univerzity. Okrem toho pôsobí aj na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM. V minulosti pracoval ako media manažér pre agentúru, ktorá organizuje medzinárodné letecké dni.Mohlo by vás tiež zaujímať: