Article Header Image

Ako sa študuje v zahraničí? Masarykova univerzita v Brne

Monika Brusáková, študentka Filozofickej fakulty, sa v poslednom ročníku vybrala na mobilitu do Českej republiky. Študovala to, čo u nás, psychológiu.
 

Monika sa na mobilitu vybrala aj napriek tomu, že na UCM bola a je maximálne spokojná. Na svojej alma mater má silné priateľstvá a predstava odísť v poslednom ročníku bola pre ňu ťažká. „Najviac ma motivovala túžba po zmene, ale aj čas, ktorý by som mohla stráviť osamote. Tešila som sa aj na bývanie v Brne, ktoré si už dávnejšie získalo moje srdce. Som človek, ktorý rád vychádza zo svojej komfortnej zóny, a nerada si vyberám jednoduché cesty. Verím, že ťažšia cesta so sebou prináša viac ovocia,“ opisuje svoju motiváciu Monika.
 

Študentka psychológie bola doma na seminároch a hodinách vždy aktívna a iniciatívna. Mobilita však prekvapila aj ju. „Musela som sa naučiť byť v novom, zabehnutom kolektíve, vyjadrovať svoje názory a myšlienky,“ hovorí. Pobyt na zahraničnej vysokej škole jej tak zvýšil sebavedomie. „V rámci osobnostného rozvoja mi mobilita pomohla najviac vo viere v seba samú a v to, že som dostatočne dobrá na všetko, čo si zaumienim a na čom pracujem,“ dodáva Monika.
 

Okrem posunutia svojich hraníc v komunikácii sa Monika musela popasovať s informačným systém IS, čo je obdoba nášho AIS. „Neraz ma vedelo prekvapiť, koľko rôznych krokov treba vykonať len na to, aby som si bola schopná zapísať predmety. Avšak, kedykoľvek som potrebovala s niečím poradiť, Erasmus koordinátorka na MUNI mi vždy so všetkým ochotne pomohla,“ opisuje študentka z Filozofickej fakulty.
 

Vyučovanie v Brne bolo ale podľa jej slov veľmi inšpiratívne. Pedagógovia boli naozaj odborníkmi vo svojich oblastiach a Moniku potešil aj široký výber voliteľných predmetov. „Všetkých vyučovacích hodín som sa zúčastňovala s radosťou a priestranné a tiché knižnice dokonca spôsobovali, že som sa chodila rada aj učiť! Navyše Brno ako mesto ponúka obrovské množstvo možností po všetkých sférach a rozhodne stojí za vyskúšanie,“ opisuje budúca psychologička.
 

Aj práve vďaka atmosfére mesta a školy spoznala mnoho úžasných ľudí a zažila veľa zážitkov. „Dovolím si tvrdiť, že polrok na Erasme ma prinútil prehodnotiť najlepšie dni môjho života,“ hovorí s úsmevom. A aký bol teda jej najlepší zážitok? „Určite, keď som sa sama vybrala na koncert, na ktorý som chcela veľmi ísť. Nemal so mnou totiž kto ísť. Na konci som plakala od šťastia a som veľmi rada, že aj v tomto prípade, podobne ako pri rozhodnutí ísť do Brna, vyhrala túžba po zdolaní výziev nad strachom zo samoty,“ uzatvára Monika.

 


O autorovi:

Mgr. Andrej Brník, PhD.
Mgr. Andrej Brník, PhD.

Ako prorektor je zodpovedný za domáce, či zahraničné projekty a komunikáciu univerzity. Okrem toho pôsobí aj na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM. V minulosti pracoval ako media manažér pre agentúru, ktorá organizuje medzinárodné letecké dni.