Article Header Image

UCM na Trnavskom rínku ukáže, ako sa dá použiť umelá inteligencia v záhrade

Naše aktivity predstaví Fakulta prírodných vied už 18. mája na Kapitulskej ulici. Stánok FPV UCM predstaví verejnosti svoj projekt AIGarden zameraný na udržiavanie súkromnej záhradky počas pobytu na dovolenke alebo služobnej ceste.

V AIGarden môžete sledovať aktuálny stav prostredia záhrady prostredníctvom webovej aplikácie, ktorá poskytuje grafické, ale aj tabuľkové vyjadrenie meraných parametrov prostredia. Aplikácia sleduje teplotu a vlhkosť vzduchu v prostredí, kde sa rastliny nachádzajú. Umelá inteligencia je schopná sa učiť z veľkého množstva príkladov zadaného problému, preto v projekte AIGarden je možné aplikovať aj vlastný model špecifikovaný na konkrétne prostredie a sledované rastliny. Aplikácia ale ponúka omnoho viac. Stačí sa zastaviť v našom stánku a porozprávať sa s vedcami, ktorí za projektom stoja.

 Cieľom našej účasti na Rínku je prepojenie akademického prostredia s verejnosťou v Trnave. „Na Trnavský rínek ideme preto, aby sme Trnavčanom ukázali, čo všetko na univerzite robíme, a zároveň ich našimi aktivitami v stánku chceme aj niečo nové naučiť,“ uvádza prorektor pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou Andrej Brník.

Trnavský rínek je mestský trh, ktorý dáva priestor lokálnym značkám a produktom, občianskym združeniam, dobrovoľníkom a dôležitým spoločenským témam. Okrem viac než stovky stánkov si pripravili organizátori z Bronco, o. z., aj bohatý kultúrny program pre malých i veľkých.

 

Autor: Mgr. Magdaléna Švecová, PhD.


O autorovi:

Mgr. Andrej Brník, PhD.
Mgr. Andrej Brník, PhD.

Ako prorektor je zodpovedný za domáce, či zahraničné projekty a komunikáciu univerzity. Okrem toho pôsobí aj na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM. V minulosti pracoval ako media manažér pre agentúru, ktorá organizuje medzinárodné letecké dni.