Article Header Image

Nestihli ste Večernú univerzitu o kritickom myslení? Tu sú 4 najzásadnejšie závery, ku ktorým sme dospeli

Myšlienky odzneli na poslednej Večernej univerzite v tomto akademickom roku, diskusnom formáte, ktorého cieľom je predstaviť spoločensky dôležité témy očami odborníkov z UCM a zaujímavých externých hostí.

 

Podujatie sa uskutočnilo v utorok 15. apríla, v priestoroch trnavského Malého Berlína. O tom, prečo sme sa ako spoločnosť dostali do bodu, v ktorom dokážeme spochybňovať aj základné vedecké fakty, ako sa v dobe sociálnych médií a šíriacich sa dezinformácií mení spôsob, akým premýšľame, a ako nám v tom všetkom môže pomôcť práve kritické myslenie, sme sa rozprávali so šéfredaktorkou denníka SME Beatou Balogovou, pedagogičkou a odborníčkou na mediálnu výchovu Monikou Prostinákovou Hossovou, teoretickým fyzikom a popularizátorom vedy Samuelom „Vedátorom“ Kováčikom a riaditeľom Slovenskej debatnej asociácie Ondrejom Schützom. Diskusiu moderoval pedagóg z FMK UCM Branislav Oprala.

 

Prečítajte si 4 dôležité informácie, ktoré priniesli do diskusie Kritické myslenie v ohrození naši respondenti a respondentky:

 

  1. Čo je to kritické myslenie? Kritické myslenie je schopnosť spochybňovať vlastné názory. Znamená to, že mám vždy v hlave možnosť zmeniť názor aj na veci, ktorým verím. (Ondrej Schütz).
  2. Oplatí sa ešte diskutovať v polarizovanej spoločnosti? Ak je niekto otvorený možnosti nie zmeniť názor, ale aspoň sa pozrieť na vec z iného uhla pohľadu, mali by sme byť otvorení komunikovať. (Samuel „Vedátor“ Kováčik).
  3. Médiá musia kontrolovať: Jedna zo zásadných úloh médií je aj kontrola moci, nielen informovanie. Ako budú ďalšie generácie kontrolovať moc, keď sa nevedia dostatočne sústrediť na dlhší obsah v dôsledku sledovania sociálnych sietí? (Beata Baloghová)
  4. Čo s tým ďalej? V školách vzdelávame budúcich dospelých a musíme ich pripravovať na to, čo ich čaká v budúcnosti, a tomu treba pripraviť vzdelávanie. Najmä aby sa mladí vedeli zorientovať vo svete a ako funguje. (Monika Prostináková Hossová)

 

Záznam z diskusie si môžete pozrieť TU.

 

Ďalšia Večerná univerzita sa uskutnoční až v novom akademickom roku 2025/2026.
O termíne a čase vás budeme informovať na webovej stránke a sociálnych sieťach UCM.

 


O autorovi:

Mgr. Magdaléna Švecová, PhD.
Mgr. Magdaléna Švecová, PhD.

Je vedúcou Katedry digitálnych hier na FMK UCM. Okrem tejto problematiky sa už viac než desať rokov venuje profesionálne písaniu rôznych textov. Začínala ako novinárka v časopise atteliér, neskôr pracovala v rôznych slovenských denníkoch.



Mohlo by vás tiež zaujímať: